Topoğrafya haritası arıyorum

ülkemizde belirli bölgelerin outdoor faaliyetleri için kullanılabilecek topografik vs haritalara ulaşılabilecek bir yer var mıdır? cep telefonu veya gps cihazları elektronik aletler ve ömürleri pillere, bataryalara bağlı. Bu sebeple somut bir harita edinmek istiyorum ancak bölge bölge outdoor faaliyetlerinde kullanılabilecek haritaları pek bulamadım .
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
harita müdürlüğü web sitesinde çeşitli haritalar bulabilirsin. https://www.harita.gov.tr/urunler

bir diğer alternatif de openstreetmap https://www.openstreetmap.org/#map=15/36.6038/30.1221&layers=C (katmanlardan cycle map seçili olsun) açıp ctrl+print dediğinde yalnızca haritayı kapsayacak şekilde yazdırıyor. bunu siyah beyaz yazdırıp üzerine notlar alıp poşet dosyaya koyabilirsin.

bence tek bir çıktı alacağına bölgeyi dörde böl, 4 tane daha yakın plan harita yazdır. bir de map data ve public gps traces açarsan rotaları, sınırları, yolları da gösterir.
 
harita genel müdürlüğünü aradım. türkiyeyi 72 bölgeye ayırarak 1/250.000 ölçekte kabaca 50*70 cm boyutlarında topografik haritalar sattıklarını ancak internet üzerinden satış olmadığını yalnızca ankara cebecideki merkezden alınabileceğini söylediler. okuyan arkadaşlar için faydalı olabilir diye yazdım.
 

Doğa00

Süper Üye
Aslında yurtdışındaki patikalarda natgeo nun hazırladığı trail map lar satılır 10-12 dolar felan baya ayrıntılıdır topoğrafik haritalar ve qr koduyla gps verilerini indirebilir biçimdedir haritalar türkiyede öyle bişey yok ama wikilocdan premium edinip topoğrafik harita cinsine çevirip üzerine gitmek istediğin gps koordinatlarını yazıcıdan çıkartabilirsin ama baskı harita gibi olmayacaktır gps koordinatı olmadan topoğrafik harita ise pusulasız ve düzgün basılmadan gps kadar güvenilecek bir argüman olmayabilir dikkat etmek gerek birde oryantiring kulüplerine bir sorabilirsin oryantiring in olayı zaten harita üzerinden geçen bir spor :)
 
Üst