Elbruz Dağı'nda 5 dağcı hayatını kaybetti.

Salgın sebebiyle iç turizmde %30 artış yaşayan bölgelerden biri olan Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesindeki Elbruz Dağı'nda (5642m.) önceki gün bir trajedi yaşandı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, kar fırtınası sonrası 5 dağcı hayatını kaybetti; grubun diğer 14 dağcısı ise 5 saatlik çabalar sonucu Azau'ya indirilerek kurtarıldı.

Ticarî tırmanışı organize eden Elbrus Guide şirketinden bir yetkili, 4 profesyonel rehberin ekibe eşlik ettiğini, iniş esnasında benzeri görülmemiş bir fırtına sebebiyle 2 dağcının donarak, 2 dağcının bilincini kaybettiği ve aşağı indirilirken öldüğünü, dağcılardan birinin inerken ayağının kırılması nedeniyle grubu yavaşlattığını belirtti. Bazı rehberler ve dağcılar donuklar nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Rusya Sağlık Bakanlığı ise şu an hastanede 11 kişinin tedavisine devam edildiğini ve 2 kişinin yoğun bakımda olduğunu belirtti.

Ayrıca organizasyonu düzenleyen Elbrus Guide şirketine "sağlık ve güvenlik tedbirlerini almama" suçundan dava açıldı.

Mayıs 2006'da 7 dağcı kötü hava koşulları nedeniyle hayatını kaybetmişti.

 
Çok kötü ve acı olmuş. Bugünlerde İç Bölgelerde bizim dağlarda da etkisini gösteren soğuk hava sisteminin Rusya üzeri geldiği bildirilmişti. Oradaki fırtınayı düşünmek bile korkutucu.
 
Üst