Bisikletli Kampta Bisiklet Güvenliği

Levent

Yeni Üye
Pandemi yasakları kalktıktan sonra bisikletime gerekli ekipmanları alarak birkaç günlük kısa turlara çıkmayı düşünüyorum. Kimi kamp alanları güvenli olarak nitelendirebileceğim alanlar, ancak bazı kamp yerlerinde gece gelip giden oluyor, bisikleti ne yapacağımı kara kara düşünüyorum. Ön tekeri söküp çadıra alsam, kadroyu alır götürürler. Bisikleti ağaca bağlasam, sırf sele 1000 lira, seleyi bile söküp götürseler hem turum yarım kalır hem de içim gider. Bisikleti çadıra alsam bana yer kalmaz. Kısacası ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Her türlü fikir ve öneriye açığım.
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Aynı tedirginliği ben de yaşıyorum. Hatta şehir içi sürüşlerde bile, örneğin bakkala bile girsem, arkamı döndüğümde huzursuz olmaya başlıyorum. Şöyle bir formül geliştirdim. Tamamen durduğumda en düşük viteslere geçiş yapıyorum. Hani biri binip pedallamaya çalışsa baya bir afallar. Ben de o arada görürsem üstüne atlarım :p:p

Aslında çözümü var bu işlerin. Aşağıdaki bisiklet alarmından temin edip sele borusuna takabilirsiniz. Seneler önce bisikletli bir arkadaşta görmüştüm. Alarmı kurduktan sonra bisiklet milim oynasa başlıyor ötmeye. Yalnızca uzaktan kumandasından susturabiliyorsunuz. Kamp alanında yeri göğü inletir. Hatta benim gibi şehir içinde birkaç dakikalığına bisikletinden uzaklaşanlar için de çözüm olacaktır. https://www.outdoorhaber.com/bisiklet-alarmi şuradan alarmı inceleyip satın alabilirsiniz.

Bisiklet Alarmı
Kamp yerlerinde bisiklet alarmının yanı sıra, gelip giden çoksa orta halli bir bisiklet kilidinden de faydalanın. Bir de diğer doğa severlerin yanında çadırınızı kurun.
 
Geçmiş yıllarda takip ettiğim bir kamp grubunda rastlamıştım. Adam ipin bir ucunu bisiklete, diğer ucunu ayağına bağlamıştı. Kilit taşımadığı için kendince böyle bir önlem alma gereği duymuş. En azından o an uyanırım diye düşünmüş olabilir. Tabii hırsıza kilit bile dayanmazken kaldı ki ip...
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Bisiklet alarmı cidden iyi bir çözüm olabilir. Ülkemizde yaygın olmadığı için hırsızlar tanımıyor. Gece vakti kimse orada alarm olabileceğini akıl edemez. Tabi öttüre öttüre binip kaçabilir, bunun için teker ve kadro arasına konan, tekerin dönmesine mani olacak basit bir kilit yeterli olacaktır.
 

Camper

Üye
Liseden mezun olduğumda çok güzel bir Bianchi yarış bisikleti almışlardı. Susayıp bakkala girdim. Yiyecek bir şeyler ararken biraz fazla oyalandım, bakkaldan çıktığımda bisikletim yoktu, kaşla göz arasında çalınmıştı. Bu tip bir bisiklet alarmı olsaydı duyar dışarı koşardım.
 

oguzhandgnn

Yeni Üye
Ben aksesuarlari çadıra alıyorum bisikletide çadırın kazık çakma yerindeki halkaya kilitliyorum. Zaten gözü karartmiş bir hırsız gelmedikçe çadırın dibinden bisiklet çalmaya cesaret edemez.
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Ben aksesuarlari çadıra alıyorum bisikletide çadırın kazık çakma yerindeki halkaya kilitliyorum. Zaten gözü karartmiş bir hırsız gelmedikçe çadırın dibinden bisiklet çalmaya cesaret edemez.

Dokununca öten alarm fikri nasıl peki? Hırsıza kilit dayanmaz fakat sessiz bir kamp yerinde öten alarm herkesi ayağa kaldırır. Buna ek olarak ön tekeri çadır içine alacaksın. Bu durumda binip arazi olamaz.
 
Üst